Prečo nechceme zveriť svoje financie do rúk finančného poradcu?

Sú peniaze menej dôležité ako servis auta alebo rekonštrukcia bytu? Na finančnom trhu sa pohybujeme už viac ako 25 rokov. Za ten čas sa vyvíjal aj pohľad ľudí na prácu finančných poradcov. Zo začiatku sme boli agenti s teplou vodou a ani po rokoch sa to zásadne nezmenilo. Napriek tomu, že mnoho poradcov to už dnes berie ako poslanie a pristupujú k svojej práci veľmi profesionálne.

Mnohí z nás sa pri riešení niektorých životných situácii radi riadia heslom „Urob si sám“. Svojpomocne postavené domy, prerobené byty či opravené autá. Radi si jednoducho niektoré veci robíme sami. Prečo? Možno preto, že nechceme platiť za prácu a služby odborníkov. A tak sa občas stane, že svojpomocne prerobené bytové jadrá musia prísť opraviť odborníci. Alebo zistíme, že nás systém „Urob si sám“ stojí viac peňazí a času ako sme predpokladali. Nežná časť populácie už dávno pochopila, že služby kvalitnej kaderníčky, kozmetičky alebo manikérky sú na nezaplatenie. Naše drahé polovičky vyhľadávajú tých najlepších odborníkov, lebo svoje vlasy, tvár a nechty nezveria len tak niekomu a málokedy s nimi sami experimentujú doma.

Prečo teda pri spravovaní financií nezveríme aj svoje peniaze do rúk odborníka?

Úlohou nás, finančných poradcov, je neustále sa vzdelávať, a tak mať všetky aktuálne informácie o finančných produktoch a o situácii na finančných trhoch. Skôr než začneme pracovať ako finanční poradcovia, musíme absolvovať odborné štúdium garantované Národnou bankou Slovenska ukončené certifikátom. Zároveň pravidelne každý rok musíme absolvovať finančné vzdelávanie ukončené testom a každé 4 roky skúšku v Národnej banke Slovenska.

Prečo je výhodné mať svojho vlastného finančného poradcu?

Predovšetkým preto, že nám poskytne služby certifikovaného odborníka, ktorý má aktuálny prehľad o finančných produktoch. Na základe analýzy existujúcich zmlúv klienta a jeho potrieb vyberie tie najvhodnejšie riešenia, či už ide o úvery, sporiace či investičné produkty alebo poistky. Práca sprostredkovateľa ušetrí veľa času pri hľadaní informácií o bankových či poistných produktoch, porovnávaní úrokových sadzieb či ročnej percentuálnej miery nákladov. Vďaka jeho službám nemusíme osobne chodiť do banky či poisťovne. Toto všetko vyrieši finančný poradca.

V prípade, ak sa stane mimoriadna udalosť, či už sa staneme účastníkom dopravnej nehody, nechtiac vytopíme susedov či náhle ochorieme, náš osobný finančný sprostredkovateľ vie okamžite reagovať. Začne vybavovať poistné plnenie alebo odklad splátok hypotéky.

Najväčšou výhodou spolupráce s finančným poradcom sú ušetrené peniaze. Poradca zanalyzuje všetky finančné produkty, ktoré využívame. Potom odporučí ich optimalizáciu alebo nahradenie výhodnejšími riešeniami. Vďaka tomu získame či už lepšiu úrokovú sadzbu alebo vhodnejšie poistné plnenie.

Pár príkladov z praxe

Máme na stole životné poistenie klientky, ktorá si ho uzatvárala ako 38 ročná a vtedy ho mala nastavené na 152,06 eur/mesačne. Dnes po prepočítaní a veku 41 jej vychádza poistenie na 122,81 eur/mesačne. Čiže klientke ušetríme takmer 30 eur mesačne, čo je 351 eur ročne. Za to si už môže kúpiť peknú kabelku, alebo ísť na víkend do wellness hotela. Okrem toho, že ušetrí, navrhované poistenie, má aj širšie krytie.

Druhý príklad z oblasti investovania. Skôr než investujete svoje peniaze, zistite si aké sú poplatky. Napríklad pri investícií do akciového portfólia s 1% poplatkom, by ste za 30 rokov dosiahli viac ako 13-násobok vkladu. Ak však máte produkt s poplatkom vyšším o 2%, získate iba necelý 8-násobok svojej investície.

Mnohokrát, máme v šuplíkoch zmluvy, ktoré sme uzatvorili pred rokmi. Častokrát vlastne ani nevieme, aké zmluvy máme uzatvorené.. Preto je potrebné aspoň raz za 3 až 5 rokov nechať prezrieť zmluvy finančným poradcom. Pomocou užitočných rád ich môžeme nahradiť výhodnejšími riešeniami. Tak získame správne nastavené portfólio finančných produktov, a to je cieľ spolupráce s finančným poradcom.