Povinné zmluvné poistenie môže tento rok zdražieť až o 10 %

27. 03. 2023 Poistenie

Vysoká inflácia a viac drahých áut na cestách zvyšujú ceny povinného zmluvného poistenia (PZP). Menšie autá s cenou okolo 10 tisíc eur sa už postupne prestávajú vyrábať kvôli navrhovanej emisnej norme Euro 7, ktorá by  mala priniesť zníženie emisií, no zároveň zvyšuje náklady pre automobilky.

S lacnými autami sa môžeme rozlúčiť

Nová emisná norma Euro 7 by mohla platiť od 1.7.2025 do 31.12.2034 a má za cieľ znížiť emisie oxidu dusíka o 35% a pevných častíc o 13%. Zavedenie normy však prinesie zdraženie áut o 3- až 5-tisíc eur, a tak automobilky prestávajú vyrábať menšie autá, ktoré sa už neoplatí produkovať. Koniec segmentu lacnejších malých áut so spaľovacími motormi je teda reálny.

Tento rok zdražie poistné do 10 %

Rast cien a inflácia ovplyvňujú aj automobilový priemysel a poisťovne na Slovensku. S nárastom cien náhradných dielov a opráv poistných udalostí sa zvyšujú aj vyplácané poistné plnenia, čo vedie k rastu poistného za PZP. Výroba lacnejších áut ustupuje a na cestách pribúdajú drahšie vozidlá, čo sa odzrkadľuje aj v individuálnych výškach poistenia pre klientov, ktoré podľa Heleny Kanderkovej z Allianz – Slovenskej poisťovne, závisia od viacerých faktorov ako typ vozidla, vek vodiča a podobne. Podľa avizovaní poisťovní by mal byť rast poistného za PZP v roku 2023 okolo 5 až 10 %.

Drahých škôd na cestách pribúda

Poisťovňa Generali nepatrí medzi výnimky v úprave cien za PZP, keďže ceny sa prispôsobujú vývoju cien tovarov a služieb, ktoré majú vplyv na výšku poistného plnenia. Ceny vozidiel sa menia rokmi, a tak sa musí prispôsobiť aj poistné. Ceny náhradných dielov, práce, energií a inflácia tiež prispievajú k úprave cien PZP. Zároveň, čoraz častejšie dochádza k veľkým škodám nad 300-tisíc eur.

Poisťovne sú povinné plniť všetky svoje záväzky, takže sa očakáva, že trh s poistením PZP bude musieť na všetky spomínané faktory adekvátne reagovať. Generali určuje ceny PZP pomocou segmentovaného prístupu, vďaka ktorému dokáže adresne stanoviť cenu poistenia pre každého klienta. „Okrem parametrov, ako sú kategória vozidla, vek a výkon, vek vodiča či región, z ktorého pochádza, alebo bezškodový priebeh, tiež platí, že menej rizikový vodič má priaznivejšiu cenu,“ opisuje hovorkyňa poisťovne Katarína Ondra.

Zdražovanie bude pokračovať

Trend rastu cien pri PZP a iných poistení sa očakáva aj v budúcnosti. Uniqa v súčasnosti zahrňuje infláciu do cenotvorby poistného, pričom vplyv ustupujúcej výroby lacnejších áut je jej súčasťou. Poistné bude upravované podľa aktuálneho vývoja a môže viesť k zvýšeniu cien opráv. Nové autá sú vybavené lepšími bezpečnostnými prvkami a môžu mať menej nehôd, čo by mohlo čiastočne znížiť nárast cien. Ako vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Beáta Lipšicová, Uniqa zvažuje rozdelenie inflácie na dve časti podľa princípu solidarity a spravodlivosti, s menším zvýšením poistného pre všetkých a vyšším pre klientov, ktorí boli nedávno škodoví.

Aj poisťovňa Allianz – SP pozorne sleduje vývoj na trhu a upravuje výšku poistného podľa potreby. „Faktorom, ktorý významne ovplyvňuje trh PZP, je aj škodovosť vodičov, ktorí nemajú uzatvorené povinné poistenie, a tieto náklady sa potom prenášajú do kalkulácie jednotlivých poisťovní, ktoré sa skladajú na tieto škody,“ upozorňuje H. Kanderková.

Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť cenu za PZP

Ďalšími faktormi sú podľa B. Lipšicovej náklady poisťovne, náklady na zaistenie kvôli neočakávaným vplyvom a veľkým škodám, poplatky Slovenskej kancelárii poisťovateľov (SKP) a odvody štátu. „V blízkej budúcnosti sa náklady zvýšia v dôsledku rýchlejšieho hlásenia zaplatených zmlúv za PZP, keď sa klienti pri registrácii nepreukážu bielou kartou, ale informácie o poistení budú v digitálnom systéme,“ dopĺňa B. Lipšicová.

Zdroj: FinReport.sk

Ak vás zaujíma, koľko by ste platili poistné za vaše auto, kontaktujte nás.

Kontaktná osoba: Rastislav Sojka
Tel.: +421 905 445 503
E-mail: rsojka@eurolive.sk