Od konca minulého roka sa vo svete skloňuje výraz koronavírus, spôsobujúci ochorenie COVID-19, ktorý aktuálne predstavuje hrozbu snáď v každej oblasti. Ak ste sa kvôli návratu z rizikovej oblasti dostali do 14 dňovej karantény či vaše dieťa zostalo doma a tým pádom musíte zostať doma aj vy, určite sa obávate, ako to bude s vašimi financiami.
Prejaví sa karanténe na mzde?
Ak sa vraciate z rizikovej oblasti, určite by ste túto skutočnosť nemali zamestnávateľovi zamlčať. Zamestnávateľ by vás následne mal vyzvať k vyšetreniu u lekára, ak ste tak doposiaľ neurobili sami. Následne po rozhodnutí lekára môže byť zamestnanec uznaný ako dočasne práce neschopný, prípadne mu bude nariadená karanténa alebo izolácia, podľa závažnosti zdravotného stavu. Ak však lekár zamestnanca vyhodnotí ako zdravého, zamestnávateľ ho napriek tomu môže z preventívnych dôvodov nechať pracovať z domu, pokiaľ mu to povaha práce umožňuje, po dobu trvania inkubačnej doby ochorenia, čo je v súčasnosti 14 dní. Pri práci na smeny môže zamestnávateľ presunúť harmonogram dotknutého zamestnanca. Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť aj na čerpaní dovolenky.
Ak sa zamestnanec nachádza v karanténe nariadenej orgánom ochrany verejného zdravia, podľa zákonníka práce ide o prekážku na strane zamestnanca, pričom mu riadne prislúcha náhrada mzdy ako v prípade dočasnej práceneschopnosti. Od zamestnávateľa má tak nárok na náhradu príjmu vo výške 25 % počas prvého až tretieho dňa (pokiaľ je zamestnanec na PN 3 dni, dostáva 25 %). Od tretieho až desiateho dňa má zamestnanec nárok na náhradu príjmu vo výške 55 % denného vymeriavacieho základu priemernej mzdy (v prípade, že je PN dlhšie ako 3 dni, vrátane tretieho dňa, dostáva 55 %).
Pre koronavírus môže lekár vypísať pacientovi aj takzvanú pohybovú práceneschopnosť. To znamená, že lekár bude potvrdenia o práceneschopnosti posielať priamo do Sociálnej poisťovne, aby sa zamedzilo pohybu ľudí.
Ak je zamestnanec v karanténe v zahraničí, zamestnávateľ má taktiež povinnosť mu poskytnúť náhradu mzdy počas prvých štrnástich dní karantény. Vo všetkých prípadoch platí, že po tejto lehote začína nemocenské dávky vyplácať Sociálna poisťovňa.
Školy sú zatvorené a musíte zostať doma pri dieťati. Čo s ušlou mzdou?
Počas chrípkového obdobia bývajú školy bežne zatvorené približne týždeň, pokiaľ máte starých rodičov, deti idú na „prázdniny“ k nim. Pre nebezpečenstvo nákazy novým koronavírusom, ktorý postihuje najmä starších občanov, však boli uzavreté školy a deti tak radšej nechávate doma. V tomto prípade s nimi musí zostať minimálne jeden z rodičov, čo znamená značné okresanie rodinného rozpočtu. Ak je škola zatvorená kvôli karanténe a vaše dieťa nevykazuje známky choroby, môžete žiadať o ošetrovné aj v tomto prípade.
Nárok na ošetrovné si môžete uplatniť v Sociálnej poisťovni, no opäť len telefonicky, aby sa zamedzilo nadmernej koncentrácii ľudí. Ošetrovné sa poskytuje na dobu maximálne 10 dní, pokiaľ trvá karanténa dlhšie, je potrebné predĺženie ošetrovného na základe ďalšieho potvrdenia zo školského zariadenia. Výška ošetrovného je 55 % denného vymeriavacieho základu priemernej mzdy počas celej dĺžky trvania ošetrovného. Nárok na ošetrovné však zaniká v prípade, že sa vypláca náhrada príjmu pri dočasnej práceneschopnosti, poberáte nemocenské dávky od Sociálnej poisťovne alebo máte nárok na výplatu materskej.
Máte nárok na vrátenie financií za nevyužité služby či zrušené podujatia?
Letecké spoločnosti rušia lety, zatvárajú sa hotely, bolo zrušených množstvo kultúrnych a športových akcií a vy ste mali dopredu nakúpené letenky, vstupenky či zaplatené pobyty. Čo robiť v takejto situácii?
Náhrada ušlých financií pri zrušení služieb alebo podujatí zväčša býva hradená poskytovateľom, no je to len na jeho dobrej vôli. V prevažnej väčšine prípadov sú však poskytovatelia korektní, a pokiaľ máte zakúpené služby, ktoré boli zrušené alebo presunuté, môžete žiadať o refundáciu. Ak to situácia a poskytovateľ umožňuje, môžete prípadne služby využiť v náhradnom termíne.
Ak sa však rozhodnete zrušiť služby, ktoré máte objednané, je pravdepodobné, že vás neminie storno poplatok. Ak služby nevyužijete, je viac než pravdepodobné, že nebudete môcť žiadať ani o refundáciu a ušlé financie vám nebudú nahradené.
Treba sa báť o úspory?
Pokiaľ pravidelne investujete, mohli ste pocítiť prepad amerických akcií o desiatky percent a akciové trhy prakticky vymazali v priebehu pár dní celý tohtoročný zisk. Najväčší prepad prekonali talianske akcie, pokles od 7 % do 17 % pocítili aj aerolinky.
Napriek tomu je čas investovať možno práve teraz, klesanie totiž môže zastaviť pokles chorobnosti a história hovorí jasne. Je silným predpokladom, že ako aj predchádzajúce epidémie, bude mať koronavírus na svetovú ekonomiku len dočasný vplyv. V prípade podobných vírusov, ako boli v minulosti SARS či Ebola, mesiac po vrchole epidémie vzrástli miestne akciové trhy o minimálne 12 %, tri mesiace po vrchole už čísla dosahovali 20 %. Ako to však bude v tomto prípade, ukáže až čas.
Urobili sme malý prieskum poisťovní a pripravili sme pre vás praktický prehľad a porovnanie poistných podmienok v prípade životného poistenia a poistenia pracovnej neschopnosti, ktorý sa nachádza v e-booku. Ten vám pošleme do vašej emailovej schránky po zadaní emailovej adresy
Pokiaľ chcete poznať konkrétne odpovede na vaše otázky a vzniknutú situáciu, či sa neviete orientovať v podmienkach vašich zmlúv, radi vám ich zodpovieme a pomôžeme vyriešiť v rámci pohodlia a bezpečia Vášho domova prostredníctvom video rozhovoru, alebo na tel. č: +421 907 580 874